19_20231110_093954.png
24_20240109_143223.png
586_20240702_164457.jpg

Rozhovor: Adam Hašek dohlíží na letní přípravu

Poprvé tu máme rozhovor s Adamem Haškem. Mladý trenér dohlíží nad letní přípravou několika kategorií a má se co ohánět. Jak vidí gorilí léto? A kam se sám chystá?

Nabité léto Adama Haška

Ahoj Hašane! Jsme v období letní přípravy a ty máš pod dohledem Davida Šádka jako trenér na starosti v létě tu nepříliš oblíbenou část. Tzn. dřinu na suchu, v posilovně, na dráze. Jak se na to připravuješ ty sám? A jak moc ti do toho kondiční trenér David Šádek mluví?

Ahoj! zdravím všechny gorilky v klubu!

Na každý trénink, který vedu, se připravuji z toho, co sám dělám nebo se pravidelně dívám na různá videa, abych se přiučil a zároveň to mohl zakomponovat do tréninku s mládeží. Za Šádysem chodím často pro radu. David je pro mě velký vzor a hodně mi pomohl, abych se v kondici víc orientoval a věděl, co a kdy dělat. Pořád se od něho učím.

Na co se spolu zaměřujete u mládežnických kategorií a na co potom berete ohled u mužů? V čem jsou hlavní rozdíly?

U mládeže se snažíme zaměřit na kompletní rozvoj jak pohybu, tak síly. Snažím se, aby se mládežnické kategorie naučily základy plyometrie, protože jsou to nejlepší cvičení na zrychlení, sílu a stabilitu, kterou pak mohou využít v zápasech. Osobně mezi mládeží a muži nějaký zvláštní rozdíly v tréninku neděláme. Hodně se cvičení opakují u mladých i u dospělých. Vše, co jsme teď na letní přípravě dělali, tak ještě bylo ještě spíš mimo posilovnu, tak nás čekaly cviky, co zvládne jak mládež, tak potom muži. Rozdíl je ovšem v zátěži nebo v počtu opakování. Až půjde o celkovou sílu, tak od mužů bych očekával větší svalovou výbavu a vydrž. Uvidíme dál v létě, jak se jim povede. Rozdíly nám odhalí vždycky testování. To je jasný ukazatel.

Loňská sezóna byla hned u třech kategorií mimořádně dlouhá, hrály se zápasy ještě i po superfinále a i muži končili v maximálním možném termínu na konci baráže. Jak se tohle zohledňuje do přípravy?

Je pravda, že sezóna se nám protáhla až do druhé poloviny dubna. Proto s muži začínáme společnou letní přípravu až teď v červenci, zatím si členové týmu jeli svůj individuální program. Ale u mládeže se letní příprava nezměnila. Mým cílem bylo mládež připravit hlavně po stránce posílení celého těla, protože jsem zaznamenal, že samotná fyzička nám v průběhu ročníku nechyběla, ale trápily nás osobní souboje, které v sezóně chceme vyhrávat.

Adamova proměna

V minulých měsících jsme právě u tebe sledovali významnou proměnu. Ze silového hráče, který ve hře prodával i svoje kila, jsi se poctivým tréninkem stal hráčem, který může kondici přímo rozdávat. Jak se změnila přípravou tvoje hra nebo i pohled na florbal?

Musím říci, že můj pohled na hru se změnil, teď si na hřišti o dost víc věřím. Vím, že už jsem na tom fyzicky dobře a nemám strach jít do souboje, ani do hry s míčkem. Chtěl bych tímto říct všem, že i když se to zdá zpočátku nemožné projít nějakou proměnou a je to celkově náročné, tak odměna je velice sladká. Zvedne vám to sebevědomí a můj pocit ze sebe je prostě lepší v jakémkoliv sportu.

Během posledních měsícíců ses jako trenér u dorostu a starších žáků podíval na významné zápasy v play-off. Byl jsi na MČR, potom jsme tě viděli na turnaji ve Švédsku a teď i v Rakousku. Co ti tohle dávalo? Jak se mění tvůj pohled na florbal?

Budu hodnotil hlavně Mistrovství republiky starších žáků a Švédsko s dorostem. Jsem za tu možnost neskutečně rád. V Mladé Boleslavi jsem byl jako asistent Matěj Suráka, takže jsem spíš pozoroval, jak to Sury dělá a učil se od něj. Ve Švédsku jsem po boku Kuby Čecha byl u dorostu a troufnu si říct, že tam jsem teprve pořádně jako trenér vyrostl a doufám, že kluci si to se mnou užili a já jim ukázal, že jsem tam byl správně.

Plány na léto

A jak ty sám si užiješ léto? Jedeš s kamarády na nějaký turnaj jako hráč nebo musíš taky od florbalu vypnout?

Prázdniny budu jako poslední rok trávit v posilovně, musím pokračovat v rozdělané práci. Ale samozřejmě si odskočím na florbalový turnaj do Rtyně v Podkrkonoší, kam jezdím s libereckými kluky a je to vždycky velká show. To mne baví! Potom mi čekají naše soustředění s gorilkami, to bude dobrá zábava. A možná i na nějakou dovolenou bez florbalu se vydám, ale to se ještě uvidí.

Má poslední slova ještě patří mladým gorilkám a chtěl bych jim předat důležitou věc, že: "Všechno jde, když se chce. Nespoléhejte na to, že musíte být za svoji snahu odměněni někým jiným, jde o vás a váš pocit ze sebe a jedině vy si můžete říct, jo dokázal jsem to!".