Rozhovor: Standa Nedvěd hodnotí nejmladší kategorie

Sdílet Sdílet

Nejmenší gorily pod dohledem Standy Nedvěda

Sezóna skončila také pro naše nejmenší Gorily. Odehrály nespočet turnajů, rozděleni často do dvou až tří týmů a v sezóně zapsaly i parádní výsledky. K rozhovoru jsme přizvali trenéra přípravky a člověka, který má na starost koordinaci minipřípravky, přípravky a elévů, Standu Nedvěda.

Ahoj Stando, sotva sezóna skončila, tak hned naskakujeme do přípravy na tu další, není toho na děcka už moc? Nebo se naopak těšíte a dále všichni makají?

Ahoj všem. Drobné změny v tréninku budou. Jsem zastáncem odložit florbalky, chodit ven a věnovat se dalším aktivitám. Oproti minulým rokům, ale zůstaneme i v tělocvičně s florbalkou. V přípravě pokračujeme, makáme dál až do prázdnin. Teď poslední turnaje a program byly naplánovány odlišně. Bylo to cílené, chtěli jsme vidět jiný druh zátěže a jiné role některých hráčů. Splnilo to očekávání, na kluky jsme pyšní. Na tréninku řádí, takže asi toho moc na ně není.

Foto

Hned týden po posledním turnaji vyrážíme na turnaj PFC 2022 do Prahy. Co máte dál v plánu?

V květnu se zúčastníme několika turnajů a každý z hráčů má plán. Vybíral jsem s trenéry pro všechny kategorie, které koordinuji, vhodné turnaje, které mají prověřit, co jsme se v sezóně naučili. PFC je pro mě taková srdeční záležitost, jedeme tam s ročníkem 2013 a mladšími. V lednu 2020 to byl můj první velký turnaj a do ročníku 2011 muselo jet několik 2013, protože se spousta hráčů omluvila. Turnaj jsme doslova protrpěli, ale došlo zde k obrovskému zlomu a dnes máme skvělou partu kolem těchto hráčů ať 2011 nebo 2013. Jen mě mrzí, že i přes snahu se mi z několika důvodů nepodařilo na PFC složit ještě další týmy. Takový turnaj je neskutečný přínos pro hráče nejen po florbalové stránce, ale vytvářejí si zážitky na celý život.

> více o turnaji PFC >

Pro spoustu dětí to byla u nás první úplná sezóna. Ty předešlé byly zastaveny nebo přerušeny covidovými opatřeními. Jak těžké bylo na začátku všechny malé gorily naladit na florbalovou vlnu? Byly u takto malých dětí znát následky pandemie?

Bylo nutné se celkově se naladit na stejnou vlnu: hráč – trenér – rodič – hráč. Do života přišla opět pravidelnost a víkendové turnaje. Pro spoustu rodičů, záměrně říkám rodičů, to byla změna. Ty děti jsou úžasné, oni jsou “free“. Organizačně to jde za rodiči a zorientovat se v tom florbalovém kolotoči není mnohdy snadné. Najednou intranet, FIS, ligové turnaje, neligové turnaje atd. Stejně jako jsem pyšný na hráče, tak i na rodiče. Bez vás rodičů by to nešlo! A následky pandemie? Ano pociťuji je, ale nechci vše přičítat jen pandemii. Je to samostatné téma.

Jaké cíle jsi si ty a ostatní trenéři do sezóny nastavil a na čem jsi chtěl se svými svěřenci pracovat? Jak sezónu hodnotíš? Díváš se na výsledky? Jaké další aspekty jsou pro tvé hodnocení klíčové?

Pro nás bylo důležité, a na to jsem kladl důraz - řádně reprezentovat klub. To znamená chovat se slušně, respektovat jeden druhého, respektovat soupeře a chtít být dobrý sportovec. Pracovat naplno a udělat maximum. Být "Gorila". Výsledek, skore zápasů jsme nebrali jako důležité. Nebudu lhát, výhry těší a snadněji se motivuje do další práce. Základ naší hry je ale nebát se mít balonek a nezbavovat se ho, chtít s balonkem přejít hřiště a dát gól. V dalším stupni přepnout v hlavě, jestli máme balonek nebo nemáme balonek. U některých starších už jsme se jim snažili nabídnout i varianty. Nahraj, pokud jsou u tebe tři protihráči a není dál kam jít. Bohužel, tady se nám stalo, že chtěli pak jen nahrávat a vytratil se nám základ dětských kategorií. Bereme si z toho zase zpětnou vazbu. O hráčích komunikujeme průběžně a každý má v zápase nepatrně jiné osobní úkoly, víme, kdo co nedělá. Hráče jsme i prohazovali záměrně. Sledovali jsme vše, co ke sportovci patří.

Je nějaká oblast, ve které se budete chtít do příští sezóny zlepšit? Organizačně nebo herně? Co se tento rok nepovedlo a z čeho se jako tým chcete poučit?

Podněty a zpětné vazby mám. Nejprve bych to chtěl probrat s trenéry, zda to vidí stejně, potom se to celé promítne do naší práce.

Za co bys naopak trenéry a zejména pak svěřence pochválil? Co ti v této sezóně udělalo největší radost a na čem chceš i dále stavět?

Já moc nechválím, pardon. Já hned i v dobrém hledám, co se dá zlepšit. Ve všech kategoriích jsem rád, že se sezóna odehrála. Jsem rád za přístup hráčů, rodičů a trenérů u mini, přípravky i elevů. Za mě, jsme až na drobné výkyvy reprezentovali, jak jsme si stanovili. Herně víme co a jak, probereme to s trenéry a budeme makat.

Odehrálo se superfinále nejen u nás, ale například i ve švédské SSL. Sleduješ světový florbal? Máš tu oblíbené týmy nebo hráče? Připravuješ podle světových trendů i malinké gorily, nebo je příliš brzy?

Určitě to sleduji. Já sleduji vše, nemusím jen ženské vzpírání a pánské krasobruslení. Na Superfinále v Praze jsem byl osobně a musím to všem doporučit. Pro nás je takový malý cíl, aby naše Gorily jely příští rok všichni pohromadě. Oblíbený tým je jasný, já jsem klubista, takže Gorily! U malých je to hlavně o zábavě, ale přinášíme, zkoušíme nové věci. Pořád hledám někde nějaké články nebo videa a jsem rád za trenéry, co máme u mládeže, jsou podobní.

Máš taky čas na sebe? Plánuješ na léto nějakou dovolenou nebo výlet? Jaké další aktivity krom florbalu máš rád?

Mimo florbal chodím i řádně do práce, spousta lidí tomu nevěří. Času je málo, každý víkend florbal. Pokud je chvilka času, snažím se věnovat dětem. A pak mám přítelkyni. Divím se, že ji ještě mám, ale ty víš, o čem mluvím. Alčo, děkuji! Moje dovolená bude v Jindřichově Hradci na soustředění. Ne, vážně, něco musím naplánovat a věnovat se rodině, abych mohl od srpna opět řešit florbal.

Uvidíme tě tedy na soustředění?

Že se ptáš. To je základ pro skvělou sezónu! Vím, že nejsou ještě všichni přihlášení, a to nekoukám jen do svých kategorií. Bude tam  Mates, Budy, Karlos, tak šup šup, posílejte přihlášky.

Gorilí rodina se dále rozrůstá. Jaké máš do příští sezóny plány a na co bys nalákal nové členy, kteří by měli o florbal zájem?

Plány? Ať je nás hodně, ať jsme šťastní ze sportu. Lákadlo? Skvělá parta, skvělé zážitky a spousta zábavy a sportu.

Stando, moc děkujeme za rozhovor a těšíme se na další florbalový kolotoč. Přejeme hodně štěstí!