Rozhovor: Matěj Surák po PFC 2022

Sdílet Sdílet

Překvapení od dorostu přineslo medaili z PFC 2022

Po úspěšném dorosteneckém představení na PFC 2022 jsme si pozvali na slovíčko trenéra Matěje Suráka.

Matěji, čekal jsi od dorostenců takhle dobré výkony, které ukázali v zápasech v Praze?

Abych mluvil upřímně, tak před startem turnaje jsem díky několika zraněním nevěřil, že uspějeme mezi takovými soupeři. Chtěli jsme do toho dát vše a stále nám jde zejména o přípravu na následující sezónu, to nám určitě pomohlo. Kluci měli skvělý vstup do turnaje. První zápas, který jsme sehráli s výběrem Cirkus Praha, což byli hráči top klubů v ČR, jsme hráli více než vyrovnanou partii. Mohu říci, že se jednalo o jedno z nejlepších utkání, které jsme zahráli. To nám i přes prohru v posledních vteřinách vlilo krev do žil, měli jsme chuť do florbalu. Ukázalo nám to, že můžeme hrát úplně s každým. Takové sebevědomí jsme potřebovali.

Pak přišlo to velké překvapení s Tatranem Střešovice. To asi nikdo moc nečekal. Jak jsi to viděl ty?

Zápas s Tatranem byl za odměnu, za ty 4 roky práce, která se tady odvádí, za to jak kluci změnili přístup k florbalu, prostě už to muselo přijít. Nechceme z toho dělat bůhvíco, i kluci z Tatranu jsou jen lidi, ale pro nás obrovská motivace do další práce. Dobrý výkon jsme předvedli i v zápase se Snipers Bratislava. Semifinále proti dalšímu soupeři jsme už pak nezvládli v hlavě. Podvinný Mlýn, kde někteří kluci ještě nikdy nehráli a navíc krůček od vysněného finále a vidina, že i v něm bychom mohli uspět. Vlezlo nám to tam. Bohemka prostě ukázala, že těchto zápasů má nahráno desítky a přehrála nás.

Co si z toho tým a ty vezmete?

I tak za mne moc velký dík klukům. Ukázali se hráči, do kterých bych to před turnajem vůbec neřekl, fungovali jsme dobře i mimo hřiště a zase jsme prostě nasbírali nespočet zkušeností. Příští rok budeme chtít placku znova, nechceme už na velké turnaj jezdi pro účast, těším se na to. Obrovské díky patří trenérům Petru Tormovi a Vojtovi Benešovi a všem rodičům, kteří si do Prahy našli cestu a fandili nebo jen drželi palce doma.

A co turnaj samotný? Líbil se ti?

Musím smeknout před pořadateli turnaje, ta atmosféra na PFC, ten pocit, že jste součástí něčeho co má smysl, ta ochota všech kolem nás, to se nedá popsat. Tohle bylo jen o florbale, o ničem jiném. To je to, proč ten sport všichni děláme a proč na takové turnaje rádi jezdíme. 

Jaký program na dorostence čeká teď?

Nyní je před námi už letní příprava. Bude hodně důležitá. A čekají nás další turnaje, především Švédsko a Prague Games a taky soustředění a spousta práce. Tento turnaj nám ukázal, že to má smysl. Díky!